Soru-Cevap

S: Kaç senedir forma topluyorsunuz?

C: 1998 yılından beri fiilen forma biriktiriyorum.

S: Arşivinizin kapsamı nedir?

C: Galatasaray Spor Kulübü adına müsabakalara katılmış olan sporcuların karşılaşma esnasında kendilerini hem renk, biçim, logo vb özellikler ile rakip sporculardan hem de numara, isim vb özellikler ile kendi takım arkadaşlarından ayıran ekipmanlar arşivde “forma” olarak değerlendirilir. Bu formalar bizzat sporcular için üretilebileceği gibi kulübe gelir getirmesi amacıyla üretilip satışa çıkarılmış örnekler olabilir. Tüm profesyonel ve altyapı takımları arşiv kapsamındadır. Resmi veya resmi olmayan müsabakalarda kullanılmış formalar arşiv kapsamındadır. Veteran takım formaları arşiv kapsamındadır. Kulüp tarafından lisanslı olarak üretilen veya ürettirilen Retro formalar arşiv kapsamındadır.

S: Arşivinizi oluştururken amacınız ve hedefiniz nedir?

C: Amacım Galatasaray ve spor tarihimizi gelecek nesillere aktarırken kullanabileceğimiz elle tutulur, gözle görülür bir kaynak oluşturmak. Hedefim ise günümüzden geçmişe doğru tüm sezonlara ait en az bir adet forma örneği bulundurmaktır.

S: Arşivinizde Galatasaray Spor Kulübünde yer alan tüm branşlara ait formalar bulunuyor mu?

C: Hayır. Arşivde sadece takım sporlarına ait formalar bulunmaktadır. Judo, satranç, yüzme, tenis gibi bireysel katılım sağlanan branşlara ait ekipmanlar arşiv kapsamı dışında bulunuyor.

S: Arşiv sayfanızda Galatasaray’a ait olmayan formalar da bulunuyor. Bunlar da koleksiyona dahiller mi?

C: Hayır. Sayfada bulunan formalardan Galatasaray Spor Kulübü’ne ait olmayan tüm formalar (milli takım formaları, eğlenceli formalar başlığı vb) arşiv kapsamı dışıdır ve genel sayıya dahil değillerdir.

S: Piyasada çok kaliteli Retro formalar bulunuyor. Arşivinizde bunlardan var mı?

C: Hayır. Arşivin tamamı Kulüp tarafından lisanslanmış ürünlerden oluşuyor. Ne kadar kaliteli olurlarsa olsunlar lisanslı olmadan üretilmiş ürünler kapsam dışıdır.

S: Arşivinizde sporcular tarafından giyilmiş formalar var mı?

C: Evet. Bu formalar “Tüm Arşiv” başlığı altında ilgili resimlerde belirtilmiştir.

S: Arşivinizde satılık formalar var mı?

C: Hayır.

S: Formalarınızın orijinalliğinden nasıl emin oluyorsunuz?

C: Formaların tamamını kulüp perakende satış kanallarından tedarik etmeye özen gösteriyorum.

S: Arşivinizi oluştururken kulübe yakın tanıdıklarınızdan (sporcu, yönetici, kulüp çalışanı vb.) destek aldınız mı?

C: Arşivim tamamen kendi çabamla, uzun araştırma ve satın alma süreçleri sonunda oluştu. Hiçbir destek almadım.

S: Sayfanızı neden “Koleksiyon” yerine “Arşiv” olarak adlandırıyorsunuz?

C: Bu tamamen öznel bir yaklaşım. Sahip olduğum formaları arşiv diye nitelendirmemin nedeni, ulaşabildiğim her Galatasaray Forması örneğinden bir adet edinip sergileyebilmek. Böylece formalara sahip olurken gözettiğim kriterlerim daha esnek olabiliyor. Bunun yanı sıra edindiğim parçalar arasında bana göre koleksiyonluk değeri olan parçalar da mevcut. Özetle içerisinde koleksiyonluk parçaların da bulunduğu bir forma arşivi demek bu hobiyi tanımlamak için en doğru tabir olacak.